Intervijas

30 septembris

Vārda dienas:
Elma, Elna, Menarda

Horoskopi

Svari
24. septembris
- 23. oktobris

Ik pa brīdi var pārņemt sajūta, ka tevī īsti neviens neieklausās vai pat apzināti ignorē. Taču šajā sakarā nevajadzētu pārāk pārdzīvot, tev gluži vienkārši būs tieksme visu nedaudz pārspīlēt, uztvert pārlieku saasināti. Zvaigznes iesaka rast uzticamu cilvēku, kuram izsūdzēt savas nebūšanas, no kura smelties morālu iedrošinājumu, uzmundrinājumu. Šonedēļ labākus rezultātus uzrādīs tie Svari, kuri nodarbojas ar starpniecības pakalpojumiem, nekustamo īpašumu.

Trešdiena
Diena
16 .. 18 C
Vakars
13 .. 15 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Ceturtdiena
Nakts
9 .. 11 C
Rīts
10 .. 12 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Egīls Gribačenoks Jaunumi Sabiedrība | 4. novembris 2011 | 08:59

Darba devējiem jārēķinās ar izmaiņām darba aizsardzības prasībās

2012. gada 1. janvārī beigsies Ministru kabineta Noteikumos Nr. 99 (par komercdarbības veidiem, kuros darba devējs iesaista kompetentu institūciju) paredzētais pārejas periods, kurš acīmredzot netiks pagarināts. Šajos noteikumos iekļauti tie komercdarbības veidi, kuros darba aizsardzības sistēmas izveidē un uzturēšanā darba devējam obligāti jāiesaista kompetenta institūcija vai speciālists.

Pārejas periodā darba aizsardzības sistēmu uzņēmumos varēja veidot un uzturēt darba aizsardzības speciālists ar augstāko izglītību dabaszinātnēs, inženierzinātnēs, veselības aizsardzības jomā vai tiesību zinātnēs, ja vien viņam bija vismaz piecu gadu darba pieredze attiecīgajā profesijā vai darba aizsardzībā un ja viņš bija apguvis darba aizsardzības pamatlīmeņa profesionālās pilnveides programmu 160 stundu apjomā.

Taču no 2012. gada 1. janvāra darba devējam atbilstoši noteikumos minētajiem komercdarbības veidiem darba aizsardzības sistēmas izveidē un uzturēšanā būs jāiesaista kompetenta institūcija vai kompetents speciālists, kas darba devējam ir jūtams papildu slogs. Izmaiņas neskars tikai tos uzņēmumus, kuru darbības jomas šajos noteikumos nav iekļautas (piemēram, tirdzniecība un darbs birojā) vai arī kuri jau laikus uzticējuši šos pienākumus kompetentām institūcijām vai speciālistiem. Tāpat izmaiņas neattiecas uz uzņēmumiem, kuros strādā ne vairāk kā pieci darbinieki.

Rodas jautājums – kas notiks ar tiem darba aizsardzības speciālistiem, kurus darba devējs apmācījis atbilstoši pamatlīmeņa prasībām bīstamo nozaru uzņēmumos? Nav pamata uztraukumamieguldījums darbinieku izglītībā nav izmests vējā. Šie speciālisti varēs veikt visas līdzšinējās funkcijas (nodarbināto apmācība, instruēšana, darba aizsardzības pasākumu organizēšana un veikšana u.c.), izņemot vienīgi darba vides riska faktoru novērtēšanu.

Papildus vēlos informēt, ka Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) īstenotā ES struktūrfondu projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” ietvaros darba devējiem, darba aizsardzības speciālistiem un pārējiem interesentiem ir iespēja bez maksas saņemt:
• materiālu “Darba aizsardzība uzņēmumā. Palīgs jaunajiem komersantiem” ar kompaktdisku, kurš informē par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem, kas jāpārzina, uzsākot komercdarbību. Materiāls ir piemērots arī jau strādājošiem uzņēmumiem, un 2011. gada redakcija pieejama LDDK konsultatīvajā centrā Daugavpilī, Mihoelsa ielā 43;
• interneta vidē aktualizēta Darba devēja rokasgrāmata, kurā aplūkotas gan darba tiesības, gan darba aizsardzības jautājumi. Darba tiesību sadaļā ietverta informācija par vispārējām darba tiesību normām, kuras jāievēro visiem darba devējiem, bet darba aizsardzības sadaļa veidota ar mērķi izskaidrot darba devējiem un darba aizsardzības speciālistiem galvenos nosacījumus uzņēmuma darba aizsardzības sistēmas organizēšanai. Materiāls pieejams http://www.lddk.lv/index.php?main=77&c=81&p=1077;
• interneta vidē bez maksas pieejama arī elektronizēta visu nozaru darba vides risku novērtēšanas sistēma, kas ir lielisks palīgs uzņēmumiem, - https://darbariski.lv/dvn/.

Tos uzņēmējus, kuriem radušās neskaidrības vai jautājumi saistībā ar likumdošanas izmaiņām vai citiem aktuāliem darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem, aicinu bez maksas konsultēties LDDK Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centrā Daugavpilī, Mihoelsa ielā 43, kā arī, zvanot pa tālruņiem 65424376, mob. 26382503 vai sūtot savus jautājumus uz e-pastu egils@lddk.lv.

Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” 1. aktivitātes „Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu” ietvaros.
 

Egīls Gribačenoks, Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centra Darba tiesību un darba aizsardzības eksperts

Pievienot komentāru