Intervijas

30 septembris

Vārda dienas:
Elma, Elna, Menarda

Horoskopi

Zivis
19. februāris
- 20. marts

Šonedēļ pieaugs tavas analītiskās dotības, saimnieciskās prasmes. Nav izslēgts, tiksi pamanīts no augstākstāvošo puses. Savu neapšaubāmi pierādīs tie Zivs zīmes pārstāvji, kuri saistīti ar zinātnes, tūrisma un loģistikas jomu. Pilnīgi iespējams, aktualizēsies ar nekustamo īpašumu, mantojumiem vai ģimenes biznesu saistītās lietas. Ja esi plānojis veikt kādu lielāku pirkumu, tad zini ka tam piemērotāka būs nedēļas otrā puse. Brīvdienās labprāt pavadīsi laiku vienatnē.

Trešdiena
Diena
16 .. 18 C
Vakars
13 .. 15 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Ceturtdiena
Nakts
9 .. 11 C
Rīts
10 .. 12 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Egīls Gribačenoks Jaunumi Sabiedrība | 13. maijs 2011 | 17:18

Kā novērst bioloģiskos riskus darba vietās

Tā kā ir pavasaris un dabā notiek dažādas pārmaiņas, šķiet loģiski pievērst uzmanību tam, ka dabiskas vielas spēj ne vien darīt labu, bet arī vienlaikus būt riska faktors darba vietā. Ar bioloģisko vielu jeb aģentu klātbūtni jārēķinās tiem, kuri strādā mežā vai pļavā, kā arī – pārtikas rūpniecības, veselības aprūpes un citās nozarēs.

Tiesa gan, iepriecina tas, ka pēdējā laikā pieaugusi interese no darba devēju puses par preventīviem darba aizsardzības pasākumiem, kas jāveic, saskaroties ar bioloģiskajām vielām.
2002.gadā Latvija savā likumdošanā integrēja Eiropas Parlamenta direktīvas 2000/54/EC „Par darbinieku aizsardzību pret draudiem, kas saistīti ar pakļaušanu bioloģisku aģentu iedarbībai darba vietā” prasības. Tās regulē Ministru kabineta 2002. gada 21. maija noteikumi Nr. 189 „Darba aizsardzības prasības saskaroties ar bioloģiskām vielām”.
Bioloģiskos aģentus (mikroorganismus) klasificē četrās riska grupās atkarībā no tā, vai tie spēj izraisīt vieglākus vai smagākus veselības traucējumus, vai ir bīstami nodarbinātajiem un apkārtējiem cilvēkiem, kā arī – vai ir pieejamas efektīvas profilakses un ārstēšanas metodes, ja veselības traucējumi radušies.
Pirms darba vietā tiek sākts strādāt ar bioloģiskajām vielām (2.-4. grupas bioloģiskajiem aģentiem jeb tiem, kuri potenciāli var būt bīstami nodarbinātā veselībai un dzīvībai), darba devējam vismaz 30 dienas iepriekš jāiesniedz uzraudzības un kontroles institūcijām sākotnējais paziņojums par šādu darbu uzsākšanu. Ja mainījusies sākotnējā paziņojumā norādītā informācija (piemēram, uzņēmums sāk izmantot citas grupas bioloģiskās vielas) vai notikušas būtiskas pārmaiņas darba vidē, paziņojums jāiesniedz atkārtoti.
Saskaņā ar noteikumu prasībām darba devējam jāveic bioloģisko risku novērtēšana ne retāk kā reizi gadā, kā arī tad, ja darba vidē radušās pārmaiņas, kuras var ietekmēt nodarbinātā drošību un veselību.
Ja nodarbinātais darba procesā saskaras ar bioloģiskajiem aģentiem, darba devējam jānodrošina apmācība, gan sniedzot nodarbinātajiem nepieciešamo informāciju par darba aizsardzību, gan arī veicot praktisku apmācību. Šāda apmācība nodrošināma gan pirms darba uzsākšanas, gan arī turpmāk – ne retāk kā reizi gadā vai arī gadījumos, ja darba vidē notiek kādas pārmaiņas.
Tāpat darbiniekiem nodrošināmas obligātās veselības pārbaudes, ko reglamentē 2009. gada 10. marta MK noteikumi Nr. 219. Pārbaudes veicamas, konstatējot cilvēka iespējamību inficēties ar dažādiem vīrusiem, baktērijām, iespēju, ka darbiniekam no kādas darba procesā izmantotas vielas varētu rasties alerģijas u.tml. Šāda pārbaude jāveic gan pirms darba uzsākšanas ar potenciāli bīstamajām vielām, gan arī turpmāk – vismaz reizi trīs gados.
Atsevišķās profesijās nodarbinātajiem un paaugstināta riska grupās ietilpstošām personām paredzēta obligātā vakcinācija pret B hepatītu, trakumsērgu, ērču encefalītu un dzelteno drudzi. Saskaņā ar 2000. gada 26. septembra MK noteikumiem Nr. 330 darba devējam bez maksas jānodrošina darbinieku vakcinācija pret iepriekš minētajām infekcijas slimībām. Darbinieks gan var atteikties no šādas iespējas, taču atteikšanās obligāti jānoformē rakstiski.
Ņemot to vērā, saskaroties ar bioloģiskas dabas risku, nevar iztikt bez individuālās aizsardzības līdzekļiem, kurus nosaka saskaņā ar 2002. gada 20. augusta noteikumiem Nr.372 „Darba aizsardzības prasības lietojot individuālās aizsardzības līdzekļus”.
Jāpiebilst, ka darba vietas, kur iespējama saskare ar bioloģiskas izcelsmes riskiem, jāapzīmē ar brīdinājuma zīmi . Parasti tā tiek lietota kopā ar rīkojuma zīmēm, piemēram, zīmēm, kas norāda, ka jālieto gāzmaska, respirators, jālieto aizsargkostīms u.c. Zīmes jāizvieto pie ieejas teritorijā un ieejas konkrētajā telpā vai vietā, kur pastāv bioloģiskie riski. Šīs prasības precīzi aprakstītas 2002. gada 3. septembra MK noteikumos Nr. 400 „Darba aizsardzības prasības drošības zīmju lietošanā”.
Uzņēmējus, kuriem radušās neskaidrības vai jautājumi šajā vai citos darba aizsardzības vai darba tiesību jautājumos, aicinu bez maksas konsultēties Latvijas Darba devēju konfederācijas Latgales reģiona konsultāciju centrā Daugavpilī, Mihoelsa ielā 43, kā arī, zvanot pa tālruņiem 65424376, 26382503 vai sūtot savus jautājumus uz e-pastu egils@lddk.lv.
 

Egīls Gribačenoks, Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centra Darba tiesību un darba aizsardzības eksperts

Pievienot komentāru