Intervijas

30 septembris

Vārda dienas:
Elma, Elna, Menarda

Horoskopi

Svari
24. septembris
- 23. oktobris

Ik pa brīdi var pārņemt sajūta, ka tevī īsti neviens neieklausās vai pat apzināti ignorē. Taču šajā sakarā nevajadzētu pārāk pārdzīvot, tev gluži vienkārši būs tieksme visu nedaudz pārspīlēt, uztvert pārlieku saasināti. Zvaigznes iesaka rast uzticamu cilvēku, kuram izsūdzēt savas nebūšanas, no kura smelties morālu iedrošinājumu, uzmundrinājumu. Šonedēļ labākus rezultātus uzrādīs tie Svari, kuri nodarbojas ar starpniecības pakalpojumiem, nekustamo īpašumu.

Trešdiena
Diena
16 .. 18 C
Vakars
13 .. 15 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Ceturtdiena
Nakts
9 .. 11 C
Rīts
10 .. 12 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Egīls Gribačenoks Jaunumi Sabiedrība | 8. oktobris 2010 | 09:00

Jauni noteikumi par apmācību darba aizsardzības jomā

Pavisam nesen, 2010. gada 10.augustā Ministru kabinetā ir pieņemti jauni noteikumi, kas nosaka apmācības kārtību darba aizsardzības jautājumos. Šie noteikumi jau drīzumā, šī gada 1.oktobrī nomainīs spēkā esošos MK noteikumus Nr. 323 „Noteikumi par apmācību darba aizsardzības jomā”. Jaunie noteikumi paredz virkni jauninājumu, kas jāzina katram darba devējam.

Viens no būtiskākajiem papildinājumiem ir tas, ka papildus iepriekšējos noteikumos minētajām prasībām, kas attiecas uz darba aizsardzības speciālistiem un uzticības personām, ir noteiktas apmācības prasības arī darba aizsardzības koordinatoriem, proti, tām fiziskajām vai juridiskajām personām, kas veic pasūtītāja vai projekta vadītāja uzticētos pienākumus būvniecības jomā.
 

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem darba aizsardzības koordinators nepieciešamās zināšanas darba aizsardzības jautājumos iegūst, pabeidzot darba aizsardzības pamatlīmeņa zināšanu izglītības programmu 50 teorijas stundu apjomā vai licencētu apmācības programmu 50 stundu apjomā. Šīm programmām jābūt izstrādātām atbilstoši Izglītības un zinātnes ministrijas apstiprinātajam paraugam, izņemot prasības praktiskajiem darbiem.
 

Jaunajos noteikumos arī plašāk ir noteiktas prasības nodarbināto apmācībai darba aizsardzības jautājumos uzņēmumā. Nodarbināto apmācība darba aizsardzības jautājumos ir papildināta ar tematisko apmācību par konkrētu darba aizsardzības jautājumu. Tāpat ir ieviests ievadapmācības termins agrākās ievadinstruktāžas vietā. Noteikumi nosaka, ka ievadapmācību var veikt ne tikai darba aizsardzības speciālists vai uzņēmuma vadītāja rakstiski norīkota persona, bet arī kompetenta institūcija vai kompetents speciālists.
 

Ir iekļautas arī noteiktas prasības, kuras ir jāizskata, veicot ievadapmācību. Šajā apmācībā jābūt iekļautai informācijai par uzņēmuma darbības veidu un būtiskākajiem darba vides riska faktoriem, darba vides riska faktoru ietekmi uz drošību un veselību, uzņēmuma darba kārtības noteikumiem, darba aizsardzības sistēmu uzņēmumā, obligāto veselības pārbaužu nozīmi un to veikšanas kārtību, drošības zīmēm u.tml. Noteikumi paredz arī to, ka pēc ievadapmācības veikšanas darba devējam ir jāpārliecinās par izklāstītā materiāla apguvi pārrunās ar nodarbināto.
 

Noteikumi nosaka, ka instruktāžu darba vietā veic darba aizsardzības speciālists vai persona, kurai ir atbilstoša pieredze attiecīgajā darbā un kuru par šo noteikumu īstenošanu ir apmācījis darba aizsardzības speciālists, kompetenta institūcija vai kompetents speciālists.
 

Noteiktas arī prasības sākotnējās instruktāžas saturam darba vietā, kā arī ieviests jauns apmācības veids – tematiskā apmācība par konkrētu darba aizsardzības jautājumu (piemēram, detalizētu apmācību par konkrētu darba vides riska faktoru, jaunu darba aprīkojumu, individuālo aizsardzības līdzekli, tehnoloģiju vai produktu), kas arī ir jādokumentē. Jāsaka gan, ka dokumentēšanas veids nav noteikts, - tas varētu būt arī apmācību protokols.
 

Salīdzinot ar pašlaik spēkā esošajiem noteikumiem, jaunie noteikumi ietver darba aizsardzības instrukcijas satura un struktūras paraugu, kas ir vērtīgs materiāls darba devējam.
 

Īpašu uzmanību gribētu vērst uz to, ka ir izmainījušies ievadapmācības un instruktāžas darba vietā reģistrācijas dokumenti. Gadījumā, ja reģistrācija tikusi veikta pirms noteikumu stāšanās spēkā, tā ir derīga atbilstoši noteiktajam termiņam. Toties no 1. oktobra reģistrācijas žurnāliem jāatbilst jauno noteikumu 3. un 4. pielikuma prasībām.
 

Egīls Gribačenoks, Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centra Darba tiesību un darba aizsardzības eksperts

Pievienot komentāru