Intervijas

30 septembris

Vārda dienas:
Elma, Elna, Menarda

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Trešdiena
Diena
16 .. 18 C
Vakars
13 .. 15 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Ceturtdiena
Nakts
9 .. 11 C
Rīts
10 .. 12 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Egīls Gribačenoks Jaunumi Sabiedrība | 30. jūlijs 2010 | 12:36

Bērnu un jauniešu nodarbinātība vasarā

Ir vasaras laiks, un daudzi jaunieši meklē iespēju vasaras brīvdienās nopelnīt. Taču, lai neciestu paši nodarbinātie jaunieši vai viņu topošie darba devēji, ir jāievēro darba likumdošanas prasības, kas ietver dažāda veida ierobežojumus.

Darba likuma izpratnē personas līdz 18 gadu vecumam tiek iedalītas bērnos un pusaudžos. Bērns saskaņā ar Darba likuma 37.panta pirmajā daļā noteikto ir persona, kura ir jaunāka par 15 gadiem vai kura līdz 18 gadu vecumam turpina iegūt pamatizglītību. Savukārt pusaudzis saskaņā ar tā paša panta ceturto daļu ir persona no 15 līdz 18 gadu vecumam, kura ir ieguvusi pamatizglītību un viņa nodarbinātība var būt pastāvīga.

Bērnus drīkst pieņemt darbā tikai pēc iepriekšējas medicīniskās apskates, kas jāatkārto ik gadu. Turklāt bērniem un pusaudžiem jābūt noteiktai piecu dienu darba nedēļai, darba līgumā nedrīkst noteikt pārbaudes laiku, nodarbināt tos virsstundu un nakts darbā.

Ministru kabineta noteikumi arī nosaka konkrētus darbus, kuros drīkst nodarbināt bērnus vecumā no 13 gadiem, - tie ir, piemēram, dārzu ravēšana un laistīšana, ražas novākšana, augļu, dārzeņu un ogu iepakošana u.c.

Izņēmuma gadījumos, ja saņemta vecāku vai aizbildņu un Valsts darba inspekcijas atļauja, bērnu var nodarbināt kultūras, mākslas, sporta un reklāmas pasākumos, ja šāda nodarbināšana nav kaitīga bērna drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai. Šāda nodarbināšana gan nedrīkst kavēt bērna izglītošanos.

Ir arī ierobežojumi, kas skar darba laiku. Bērnus, kuri sasnieguši 13 gadu vecumu, nedrīkst nodarbināt ilgāk par divām stundām dienā un vairāk par 10 stundām nedēļā, ja darbs tiek veikts mācību gada laikā. Ja izglītības iestādē ir brīvlaiks - ne ilgāk par četrām stundām dienā un ne vairāk par 20 stundām nedēļā.

Saskaņā ar likumdošanas prasībām bez darba vadītāja uzraudzības aizliegts nodarbināt pusaudžus darbos īpašos apstākļos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai. Piemēram, ja darbs ir pielīdzināms glābšanas darbam avāriju gadījumos, izmēģināšanas darbam, ugunsbīstamam un sprādzienbīstamam darbam, darbs ir tieši saistīts ar pastāvīgu smaguma pārnēsāšanu vai pārvietošanu, ja jāceļ smagumi, kas pārsniedz 10 kg zēniem un 4 kg meitenēm, u.c. Turklāt pusaudžus nedrīkst nodarbināt darbos, kuros viņi tiek tieši pakļauti dažādiem darba vides riska faktoriem. Nodarbināšana šajos darbos ir pieļaujama izņēmuma gadījumos, ja tā ir saistīta ar pusaudža profesionālo apmācību.

Darba devējam ir pienākums pirms darba līguma noslēgšanas informēt bērna vai pusaudža vecākus vai aizbildni par darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumiem attiecīgajā darba vietā.

Pieļaujamais darba laiks pusaudžiem nedrīkst būt ilgāks par septiņām stundām dienā un vairāk par 35 stundām nedēļā. Turklāt, ja personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, papildu darbam turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību vai profesionālo izglītību, mācībās un darbā pavadītais laiks saskaitāms kopā un nedrīkst pārsniegt septiņas stundas dienā un 35 stundas nedēļā. Gadījumā, ja jaunietis, kas jaunāks par 18 gadiem, strādā pie vairākiem darba devējiem, tad šis darba laiks summējas un nedrīkst pārsniegt jau iepriekš minētos ierobežojumus - septiņas darba stundas dienā un 35 darba stundas nedēļā.

Jaunieši līdz 18 gadu vecumam, kuri tiek nodarbināti pieļaujamo darba laiku, saņem algu, kas nedrīkst būt mazāka par Ministru kabineta noteikto minimālo mēneša darba algu normālā darba laika ietvaros, kas pašlaik ir 180 lati.

Ja pusaudzis papildus vidējās izglītības vai profesionālās izglītības ieguvei arī strādā, viņam par veikto darbu jāmaksā atbilstoši nostrādātajam laikam. Šajā gadījumā pusaudzim noteiktā stundas tarifa likme nedrīkst būt mazāka par Ministru kabineta noteikto minimālo stundas tarifa likmi normālā darba laika ietvaros, kas ir 1,239 lati. Savukārt bērniem par darbu jāmaksā atbilstoši paveiktajam darbam.

Aicinu tos uzņēmējus, kuriem ir radušās kādas neskaidrības par jauniešu nodarbināšanu, bez maksas konsultēties LDDK Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centrā Daugavpilī, Mihoelsa ielā 43, zvanot pa tālruni tālr. 65424376, mob. 26382503 vai savus jautājumus iesūtot pa e-pastu egils@lddk.lv.
 

Egīls Gribačenoks, Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centra Darba tiesību un darba aizsardzības eksperts

Komentāri:

29. marts 2012 18:08 - Leo

loti forshi ka musu valdnieciba saka darboties

Pievienot komentāru {1}