Lielā politika

Partijas saraksti saņēma numurus uz pašvaldības vēlēšanām-2021

2021.gada 12.aprīlī Daugavpilī notika Daugavpils pilsētas domes deputātu ka ...

Konkurence vēlēšanās Daugavpilī, 10 kandidāti uz mandātu, rajonā - 5

2021.gadā, salīdzinot ar 2017.gada pašvaldību vēlēšanām, ir samazinājusies ...

Intervijas

23 aprīlis

Vārda dienas:
Georgs, Jurģis, Juris

Horoskopi

Strēlnieks
23. novembris
- 21. decembris

Rūpīgāk koncentrējies veicamajiem pienākumiem un netērē laiku otršķirīgām lietām! Komunikācijā ar sadarbības partneriem centies būt nopietnāks un konstruktīvāk pamatot savu skatu punktu, nodrošināties ar pārliecinošu argumentāciju. Ja tev kārtojami ar tieslietām saistīti jautājumi, zvaigznes iesaka pieaicināt zinošu speciālistu, atturēties no kārdinājuma ietaupīt. No darba brīvajā laikā ieteicamas sportiskas aktivitātes, jo tās vislabāk palīdzēs tev atbrīvoties no liekās spriedzes.

Ceturtdiena
Diena
10 .. 12 C
Vakars
6 .. 8 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Piektdiena
Nakts
2 .. 4 C
Rīts
2 .. 4 C
Vējš
4 .. 6 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Egīls Gribačenoks Jaunumi Sabiedrība | 25. jūnijs 2010 | 10:31

Gāzes balonu izraisītie nelaimes gadījumi darbavietās – vieni no bīstamākajiem

Ir daudz runāts par tā sauktajiem propāna-butāna sadzīves gāzes baloniem, to bīstamību, eksplozijas rezultātā notikušajiem nelaimes gadījumiem, cilvēku upuriem un mantas bojājumiem. Nelaimes gadījumu cēloņi mēdz būt visdažādākie – nepareiza, neuzmanīga pieslēgšana, transportēšana un lietošana, jo gāzes noplūdes rezultātā pat mazākā dzirkstele var radīt sprādzienu.

Ņemot vērā, ka balonu sprādzieni ir postoši un nelaimes gadījumi mēdz būt letāli, vēlētos pievērst uzmanību nelaimes gadījumiem, kuri notiek darba vietās, jo bieži vien to pamatā ir darbinieku nezināšana vai neuzmanība. Diemžēl pašlaik trūkst arī informatīvi skaidrojošo materiālu par to, kā pareizi un droši ekspluatēt sašķidrināto gāzi un dabasgāzi.

Jautājums skar nodarbināto apmācību gāzes balonu lietošanā un ekspluatācijā. Pašlaik valstī nav normatīvo aktu, kas regulētu minēto gāzes balonu pareizu un drošu ekspluatāciju. Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumiem Nr. 953 „Sašķidrinātās naftas gāzes balonu uzpildes staciju tehniskās uzraudzības kārtība” ir noteiktas prasības gāzes uzpildes balonu stacijām un šo staciju darbinieku apmācības kārtība. Taču normatīvais regulējums attiecas tikai uz šo konkrēto uzņēmumu kategoriju, kas veic gāzes balonu uzpildi. Uzņēmumos, kuros tiek izmantoti propāna – butāna baloni ražošanas vajadzībām, piemēram, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos un uzņēmumos, kuros notiek metālu sildīšanas un griešanas darbi, darbinieku apmācība netiek reglamentēta un ir atstāta uzņēmēju ziņā. Veidojas situācija, ka gāzes uzpildes stacijā darbinieki ir apmācīti, toties pārējiem patērētājiem propāna-butāna gāzes balonu lietošanā var nebūt zināšanu. Turklāt, iegādājoties gāzes balonus minētajās stacijās, patērētājam netiek izsniegta pat lietošanas instrukcija.

Darba aizsardzības likuma 14.pants nosaka, ka darba devējam ir jānodrošina nodarbināto apmācība un instruktāža, taču faktiski šim jautājumam ir diezgan formāla pieeja, trūkst speciālistu, tiek taupīti līdzekļi utt. Izņēmumi ir specializētie gāzes piegādes uzņēmumi vai dienesti.

Formāla pieeja darbinieku apmācībai šo bīstamo gāzes balonu ekspluatējošajam personālam nav salīdzināma ar nolaidību apmācībā, piemēram, kasiera darbā. Protams, arī kasieris ir jāmāca drošiem darba paņēmieniem, jo, veicot šo darbu, arī pastāv bīstamība, taču, nepareizi ekspluatējot gāzes balonus, apdraudējums un sekas ir daudzas reizes lielākas.

Kā vienu no risinājumiem darba devējiem varētu minēt darbinieku apmācību specializētos mācību centros, kuri piedāvā sertificētas apmācību programmas pie zinošiem un pieredzējušiem pasniedzējiem. Otra iespēja – nozīmēt par gāzes saimniecību atbildīgo personu uzņēmumā. Šai personai ir jābūt apmācītai jeb ieguvušai profesionālo izglītību gāzes saimniecības jomā, un tās uzdevumos jāietilpst apmācību programmu izstrādei un ieviešanai konkrētā uzņēmuma darbiniekiem. Tādējādi uzņēmumā turpmāk būs iespējams veikt darbinieku, kuru darbs saistīts ar gāzes balonu uzstādīšanu, apkopi vai ekspluatāciju, precīzu un pilnvērtīgu apmācību atbilstoši uzņēmuma specifikai. Apmācības rezultātus nepieciešams protokolēt un nodarbinātajiem izsniegt apliecības par apmācību noklausīšanos un praktisko iemaņu apguvi. Jāatzīmē, ka šāda veida apmācībā iegūtās zināšanas uzskatāmas par pietiekamām tikai konkrētajā uzņēmumā strādājošiem un citos uzņēmumos tās nebūs piemērojamas

Ņemot vērā bīstamības pakāpi un apdraudējumu kā nodarbinātā veselībai, tā uzņēmuma mantai un inventāram, optimālākais risinājums, manuprāt, būtu izstrādāt noteiktus darba aizsardzības -noteikumus gāzes balonu ekspluatācijai, kas būtu saistoši gan uzņēmumiem, gan iestādēm, kuri tos izmanto savā darbībā.
 

Egīls Gribačenoks, Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centra Darba tiesību un darba aizsardzības eksperts

Komentāri:

3. decembris 2010 09:39 - Николай

Я удевлен и выпал в осадок если это говорят люди стоящие на страже здоровья и безопасной эксплуатации. Впроочем, может быть такая ситуация и имеет место, и тогда я снимаю шляпу перед Госпромнадзором РБ, котрый организовал эксплуатацию газового хозяйства с достаточно жесткими требованиями, иногда даже занатто. Так вот эксплуатация газовых баллонов на предприятиях это газоопасные работы с вытекающими из этого последствиями - наличие обученного персонала, технологических инструкций и инструкций по охране труда на эти виду работ в которых прописывается каждый шаг и ответственность персонала. Короче прочитав статью я склоняюсь к мысле что тут ничего нет. Бр-р-р-р!!!

Pievienot komentāru {1}