Intervijas

30 septembris

Vārda dienas:
Elma, Elna, Menarda

Horoskopi

Skorpions
24. oktobris
- 22. novembris

Pie apvāršņa var parādīties, kāda ļoti simpātiska pretējā dzimuma būtne, kura tā vien piesaistīs tavu uzmanību. Precētajiem Skorpioniem vajadzētu būt godprātīgiem, nekrist kārdinājumā. Savukārt brīviem zīmes pārstāvji, pie vēlēšanās, spēs piedzīvot patiesi krāšņu romānu. Darba lietās viss ritēs savu gaitu, attiecīgi nekādi lielie uztraukumi, pavērsieni nav gaidāmi. Lai profesionālajā plānā viss būtu patiesi labvēlīgi, centies uzturēt harmoniskākas attiecības ar kolēģiem.

Trešdiena
Diena
16 .. 18 C
Vakars
13 .. 15 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Ceturtdiena
Nakts
9 .. 11 C
Rīts
10 .. 12 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Egīls Gribačenoks Jaunumi Sabiedrība | 12. aprīlis 2010 | 18:22

Normatīvo aktu izmaiņas radījušas papildu slogu bīstamo iekārtu valdītājiem

Jau vairākus gadus tiek veikta likumdošanas sakārtošana bīstamo iekārtu uzraudzība un apkalpošanas jomā. Arī šogad ir stājušās spēkā jaunas normatīvo aktu izmaiņas. Daļa no šīm izmaiņām ir radījušas papildu izdevumus un administratīvo slogu uzņēmumiem, kuros norit darbs ar bīstamām iekārtām.

Šī gada sākumā ir stājušās spēkā vairākas prasības bīstamo iekārtu tehniskajā uzraudzībā, kuras paredz lielāku slogu darba devējiem, bīstamo iekārtu valdītājiem. Izmaiņas skar visus bīstamo iekārtu valdītājus. Jaunie noteikumi paredz visām iekārtām nomainīt pases. Rodas pamatots jautājums, kāpēc tas ir nepieciešams? Iekārtu pases jau pirms pāris gadiem sastādīja praktiski visi bīstamo iekārtu valdītāji. Turklāt to sastādīšana bija dārgs un darbietilpīgs process. Tagad izrādās, ka šis process ir jāveic atkārtoti. Tāpat noteikumi paredz, ka valdītājam iekārta ir jānodrošina ar bīstamās iekārtas lietošanas instrukciju un apkopes žurnālu.

Vēlētos atgādināt, ka bīstamās iekārtas ir aizliegts ekspluatēt, ja tās nav reģistrētas bīstamo iekārtu reģistrā, bīstamajai iekārtai nav šīs pases (jauno tehnisko pasi izsniedz inspicēšanas institūcija, savukārt iepriekšējā pase ir derīga, kamēr ir spēkā tehniskā pārbaude), bīstamajai iekārtai nav veiktas tehniskās pārbaudes vai arī pārbaudes rezultātā ir konstatēts, ka tas apdraud cilvēku dzīvību, veselību, īpašumu vai vidi vai bīstamo iekārtu apkalpo neapmācīts personāls.

Arī kravas celtņu tehniskās uzraudzības noteikumi paredz jauninājumus: kravas celtņiem tiek pievienoti manipulatorceltņi – celtņi, kam kravas satveršanas ierīce ir manipulators, kas nostiprināts uz transportlīdzekļa novietotai izlicei, jeb tautā saucamie „fiskari” uz automašīnu vai traktoru bāzes, kuri paredzēti kokmateriālu izvešanai no meža.

Izmaiņas skārušas arī katliekārtu tehniskās uzraudzības noteikumus. Izmaiņas paredz, ka par katliekārtām sauc iekārtas, kurās sadedzināšanas procesā kurināmā ķīmiskā enerģija tiek pārvērsta siltumenerģijā karstā ūdens iegūšanai ar temperatūru līdz 110°C. Agrāk bija temperatūras ierobežojums no 95 līdz 110°C. Tātad pašlaik visas katliekārtas, kuru jauda ir lielāka par 500 kilovatiem, tiek klasificētas kā bīstamās iekārtas – katliekārtas, tātad pakļautas visu normatīvo aktu paredzētajai kontrolei un uzraudzībai.

Būtiski ir atgādināt, ka bīstamo iekārtu valdītājiem, darba devējiem ir paredzēta atbildība Administratīvo pārkāpumu kodeksa 90. pantā „Bīstamo iekārtu, energoapgādes iekārtu tehnisko uzraudzību regulējošo normatīvo aktu un normatīvtehnisko dokumentu pārkāpšana”. Atkarībā no konstatētā pārkāpuma smaguma pakāpes tas var būt brīdinājums vai pat naudas sods līdz tūkstoš latiem. Un tā nav maza summa.

Darba devēji tiek sodīti arī par neziņošanu par normatīvajos aktos noteiktajām institūcijām, ja notikusi bīstamās iekārtas avārija. Atklājot šāda veida pārkāpumus, juridiskās personas minimālais sods ir 200 latu, bet tā ir vērā ņemama summa jebkuram uzņēmumam. Turklāt soda apmērs īpaši nozīmīgu pārkāpumu gadījumā var sasniegt arī 1000 latu.

Uzņēmumiem ir arī jāatceras, ka samaksātais sods neatbrīvo no pārkāpumu novēršanas, – uzņēmumam ir jārūpējas, lai konstatētās nepilnības tiktu novērstas iespējami ātrāk. Ja pārkāpumi tiek konstatēti atkārtoti, sodu apmērs pieaug.

Protams, likumdošanas prasību neievērošana ne tikai rada materiālus zaudējumus, bet arī veicina nelabvēlīgus darba apstākļus, kā rezultātā var rasties nelaimes gadījumi un darba traumas. Tas savukārt sekmē nelabvēlīga uzņēmuma tēla veidošanos, kas turpmākajā darbībā var ietekmēt tā attīstību un izaugsmi.
 

Egīls Gribačenoks, Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centra Darba tiesību un darba aizsardzības eksperts

Pievienot komentāru